W naszym gabinecie proponujemy:
- bezbolesne leczenie próchnicy,
- lakowanie zębów mlecznych i stałych,
- impregnację (lapisowanie) zębów mlecznych,
- lakierowanie stężonymi preparatami fluorowymi, także w postaci owocowych pianek, które mali pacjenci bardzo polubili.
Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień w zależności od wskazań klinicznych i upodobań pacjentów. Oferujemy wypełnienia Twinky Star w bogatej gamie kolorystycznej. Mali pacjenci, którzy mogą zadecydować o kolorze wypełnienia, entuzjastycznie podchodzą do leczenia.
Na zakończenie pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę jako zachętę do kolejnych spotkań.
Porady dla rodziców
Wizyta adaptacyjna
Pierwsza wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć, gdy pojawią się pierwsze ząbki między 12-16 miesiącem życia.
Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest wydarzeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Przed wizytą u dentysty należy koniecznie otwarcie porozmawiać z dzieckiem i szczegółowo wyjaśnić mu jej przebieg. Nie należy okłamywać dziecka ani stwarzać w domu atmosfery, że wizyta u stomatologa to coś strasznego. Bardzo ważne jest żeby pierwsza wizyta była wizytą adaptacyjną, podczas której lekarz będzie miał możliwość zapoznania małego pacjenta z nowym miejscem i sprzętem. Przyprowadzanie rozdrażnionego dziecka z bolącymi zębami, po nieprzespanej nocy powoduje, że pierwsza wizyta jest dla malucha prawdziwym szokiem.
Zęby mleczne - jak o nie dbać?
Jeszcze przed pokazaniem się pierwszych zębów należy przemywać dziąsła gazikiem namoczonym w letnim naparze z rumianku. Dobrze jest nawinąć gazik na palec wskazujący. Jest to też najprostszy sposób mycia pierwszych zębów mlecznych. Takie zabiegi stosowane w okresie ząbkowania zmniejszają swędzenie dziąseł, co sprawia, ze maluchy są bardziej spokojne. Zabiegi te należy wykonywać delikatnie i regularnie. Szczoteczkę należy zastosować najwcześniej około 1 roku życia. Za pomocą szczoteczki czyścimy już obecne boczne zęby trzonowe, kontynuujemy również stosowanie gazika z rumiankiem. W tym okresie można pozwolić dziecku na samodzielne "zabawy" ze szczoteczką, ale bez użycia pasty.
Kiedy zęby stałe?
Przeważnie po 6 roku życia dziecka zęby mleczne zaczynają wypadać, ustępując miejsca stałym.
Pomiędzy 6 a 11 rokiem życia występują zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Jest to tzw. okres uzębienia mieszanego.
Wyrastanie zębów stałych jest różne dla szczęki i dla żuchwy.
W szczęce jako pierwsze pojawiają się pierwsze trzonowce, następnie wyrzynają się jedynki, dwójki, czwórki i piątki. Dalej wyrastają trójki, po nich siódemki i ósemki.
W żuchwie natomiast pierwszymi stałymi zębami są jedynki bądź szóstki, następnie wyrzynają się dwójki, trójki, czwórki, dalej piątki, a na końcu siódemki i ósemki.
Ostatnim zębem mlecznym jest piątka, wyrastające dalej trzonowce nie mają odpowiednika zębów mlecznych. W tym okresie trzeba zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę dentystyczną jak i ortodontyczną
Lakowanie
Lakowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który zapobiega rozwojowi próchnicy.
Kiedy warto zdecydować się na lakowanie?
Lakowanie zębów to dobry pomysł zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych. Ważne przy tym jest, aby lakowanie przeprowadzić możliwie szybko po "wyrośnięciu" zęba. Dzięki temu w szczelinach i bruzdach nie zostanie zapoczątkowany proces próchniczy - a to właśnie w takich przypadkach lakowanie ma sens.
Z natury rzeczy lakowanie zębów przeprowadza się przede wszystkim u młodych pacjentów. Dorośli natomiast często decydują się na lakowanie tak zwanych zębów mądrości.
Czy lakowanie zębów boli?
Lakowanie jest bezbolesne. Nie wiąże się nawet ze specjalnym dyskomfortem dla pacjenta. Po odpowiednim przygotowaniu zęba (oczyszczeniu, osuszeniu) sam proces lakowania trwa kilka do kilkunastu minut na jeden ząb.
Urazy zębów
PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU URAZÓW ZĘBÓW U DZIECI
Urazów zębów mlecznych doznają najczęściej dzieci w wieku 2-3 lat, kiedy rozwija się u nich koordynacja motoryczna. Wykazują one również w tym czasie dużą aktywność ruchową. Urazów zębów stałych doznają najczęściej dzieci 9 – 10 letnie, zwłaszcza chłopcy, którzy chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych oraz uprawiają różne dyscypliny sportu.
Ponieważ wiedza rodziców dotycząca postępowania po doznanym urazie zębów u dzieci jest niewystarczająca, a liczba urazów stale wzrasta chcemy przedstawić Państwu kilka rad dotyczących postępowania, jakie należy podjąć po urazie zębów:
Wybity ząbek mleczny nie może być osadzony ponownie. Stały ząb może być osadzony ponownie, ale to czy będzie zależy od Twojego postępowania.
Największe szanse na uratowanie zęba są wtedy, kiedy próba ponownego osadzenia zęba będzie miała miejsce w ciągu 30 minut od wybicia.
- Jeżeli urazom towarzyszy krwawienie przyłóż zmoczona zimna woda gazę i uciśnij miejsce krwawienia.
- Aby ograniczyć powstanie obrzęku zaproponuj dziecku, (jeśli jest odpowiednio duże) do ssania kostkę lodu.
- Skontaktuj się z dentysta, który będzie chciał ocenić sytuacje i ewentualnie usunąć luźny ząbek
-
Jeśli dziecko jest małe dentysta może po usunięciu zęba zaproponować utrzymywacz przestrzeni. Ma to na celu utrzymanie miejsca dla wyrośnięcia zęba stałego.
W przypadku, gdy nie ma konieczności usunięcia zęba obserwuj dziecko przez tydzień w kierunku podwyższonej temperatury, obrzęku, czy dolegliwości bólowych w okolicy urazu (są to objawy ropnia, który może utworzyć się w parę dni po urazie).
Postępowanie w przypadku urazów zębów stałych
1. Gdy ząb jest ukruszony lub złamany
Pozbieraj wszystkie części uszkodzonego zęba.
Opłucz uszkodzona okolice ust letnia woda.
Przyłóż zimny kompres (zewnętrznie) na uszkodzona okolice.
Skontaktuj się jak najprędzej z dentysta.
2. Gdy ząb jest wybity.
Trzymaj ząb za cześć koronowa, nigdy nie za korzeń
Opłucz ząb ślina lub mlekiem, (nigdy nie woda, ponieważ zawiera chlor mogący uszkodzić korzeń)
Najlepsze miejsce na utrzymanie zęba do momentu pojawienia się u dentysty to zębodół, z którego ząb został wybity.
Dalsze postępowanie z wybitym zębem leży już w gestii lekarza stomatologa. Zęby takie wymagają długotrwałego leczenia.
Jeżeli Twoje dziecko uprawia sporty kontaktowe, można zaopatrzyć go w specjalny ochraniacz.
Wybierz ochraniacz na zęby.
Mamy do wyboru trzy rodzaje ochraniaczy na zęby:
- gotowe-uniwersalne
- formowane w ustach na gorąco
- przygotowane przez dentystę-indywidualne
Wybierając jeden z rodzajów ochraniaczy,należy pamiętać,że te przygotowane indywidualnie przez stomatologa zapewniają najlepszą ochronę.
Na co zwrócić uwagę wybierając ochraniacz na zęby:
- musi być wygodny i dobrze pasować
- musi być odporny na nagryzanie
- nie może przeszkadzać w oddychaniu
- musi być łatwy do czyszczenia i mycia
- nie może uniemożliwiać mówienia
Dbaj o swój ochraniacz
- nieużywany, powinien być przechowywany w odpowiednim pojemniku
- dobrze przepłukać wodą ochraniacz przed założeniem i po użyciu
- poprawić ochraniacz w ustach, jeśli zmieni położenie
- nie wystawiać ochraniacza na słońce lub wysokie temperatury
- w trakcie uprawiania sportu, jeśli jest okazja przepłukiwać ochraniacz i usta wodą.
W związku z tym, że ok. 40% urazów zębów to urazy doznane w trakcie uprawiania sportu, ochraniacz na zęby jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia sportowca.
Powinien być dokładnie dobrany i z dbałością użytkowany.