Profilaktyka

Profesjonalne zabiegi higieniczne zapobiegają powstawaniu chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających ząb) zwłaszcza próchnicy i paradontozy, poprzez walkę z płytką nazębną będącą ich główną przyczyną. Służą także poprawie estetyki. Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego i osadu należy często powtarzać.

 


Scaling (usunięcie kamienia nazębnego i złogów)

Kamień nazębny stanowi nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zębów i dziąseł. Pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich zanik i odsłonięcie korzeni zębów (parodontoza). Czyszczenie zębów ma na celu nie tylko usunięcie wszystkich złogów i ewentualnych przebarwień, ale również poprawienie stanu higieny jamy ustnej i efektu estetycznego uzębienia. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego.

 


Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest to usuwanie drobin kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie, papierosach, niedokładnym myciu zębów. Najpierw jest usuwany gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a potem drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki.


 


Fluoryzacja

Fluoryzacja polega na stosowaniu na zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnie zębów specjalnej pianki. Fluor uwalniany z stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni go bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa i posiada bakteriostatyczne działanie. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów za pomocą odpowiedniej pasty i po ich osuszeniu.